EMC Testi

Elektromanyetik olarak uyumluluk, yani EMC Testi, en basit tanımla birden fazla, farklı elektrik veya elektronik yapıya sahip cihazların karşılıklı etkileşime girmeden çalışmasını sağlama becerisidir.

EMC Testi

EMC Testi

Elektromanyetik olarak uyumluluk, yani EMC Testi, en basit tanımla birden fazla, farklı elektrik veya elektronik yapıya sahip cihazların karşılıklı etkileşime (interference: girişim) girmeden çalışmasını sağlama becerisidir. Girişim (interference) elektronik devrelerden birinin veya birkaçının diğer elektronik ekipmanın çalışmasını tehlikeye atabilecek istenmeyen elektriksel gürültüyü yayma olasılığıdır.

Günümüzde elektrikli aletlerin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olması ve kablolu/kablosuz olarak haberleşen cihazların sayısının artması ile EMC'nin önemi de giderek artmaktadır. EMC'nin ne olduğunu tanımlamak ve EMC için gerekli kavramları anlamak, elektromanyetik olarak uyumluluğun tasarım seviyesinde en baştan elde edilmesinde önemli rol oynar.


EMC Testi temel olarak iki ana bölüme ayrılır;


Yayınım Testi


Yayınım testi Emisyon Testleri olarak geçer. Elektrikli ve elektronik ürünlerin veya sistemlerin çevresine ya da şehir elektrik şebekesine yaydığı manyetik gürültülerin yaydığı manyetik gürültü ( Bozulmaların) ölçüldüğü EMC Testleridir.


Conducted Emission , Radiated Emission , Harmonik , Flicker , Power Distubances , Click gibi özelleşmiş testlerden oluşur.


Bağışıklık Testi


Bağışıklık testi temel olarak mevcut elektrikli ve elektronik ürünlerin çevreden ya da şebekeden gelen Elektromanyetik gürültülere dayanımını anlatır. Cihazların hem çevresel gürültülere hem de farklı cihazların yaydığı gürültü ve bozulmalardan etkilenmeden çalışması beklenmektedir. Bu bozulmaların Laboratuvarımız da simüle edilmesiyle cihazların bu özelliği kontrol edilir.


Conducted Immunity, Radiated Immunity , Burst , Surge , ESD, PQT , Manyetik Alan testleri gibi testlerden oluşur.


Eldaş Türkiye’nin ilk özel akredite laboratuvarı olarak çift EMC odasına sahip Ankara’da ki tek laboratuvardır. Sektörde EMC denilince akla gelen ilk laboratuvarlardan olan Eldaş test ve Kalibrasyon Merkezi olarak siz değerli üreticilerimizi EMC Testi ve Ar-Ge çalışması taleplerini uzman kadromuzla gerçekleştirmekteyiz.

Bu Başlıklarıda İnceleyin