IP Testi

Mekanik veya elektrikli cihazların suya, toza veya dış darbelere karşı dayanıklılığını ölçmek için kullanılan derecelerdir.

IP Testi

IP Testi

Mekanik veya elektrikli cihazların suya, toza veya dış darbelere karşı dayanıklılığını ölçmek için kullanılan derecelerdir. Bu dereceler Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından yayınlanmıştır.

IP Tesleri IP XX olarak belirtilmekte olup ilk Rakam Katı koruması olarak geçmektedir. İkinci Rakam ise Sıvı koruması olarak geçmektedir. Örnek olarak IP 65 Olan bir cihazın Toz geçirmezlik ve Her yönden gelen basınçlı suya karşı korumalı olması beklenmektedir.

IP testi gereksinimi, günümüzde kullanılan birçok ürün standardın, elektrik ekipmanları ve mahfazalarının toz ve suya karsı belli bir koruma derecesine sahip olmasını istemesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Daha çok ürünün kullanıldığı yere ve kullanım alanına göre (Bina içi veya dışı vb.) belirlenen bu koruma sınıflarının seviyeleri, IP testleri sonrasında verilen IP (international protection) kodu ile ifade edilmektedir.

Ürünlerin kullanım yerine ve amacına uygun olarak üreticinin beyanı üzerine kontrolü yapılmakta ve ürünlere gerekli IP testi yapılarak istenilen koruma derecelerine uygun olup olmadığını belirlenmektedir. Altta bulunan görselden hangi IP Kodunun hangi duruma karşılık geldiğini görebilirsiniz.


Bu Başlıklarıda İnceleyin