RED Testi

Kablosuz haberleşme yapan cihazlar 2014/53/EU nolu Radio Equipments Directive (RED) direktifine göre test ve belgelendirme yapılma zorunluluğu olan ürünlerdir.

RED Testi

RED Testi

Kablosuz haberleşme yapan cihazlar 2014/53/EU nolu Radio Equipments Directive (RED) direktifine göre test ve belgelendirme yapılma zorunluluğu olan ürünlerdir. Bluetooth, Wi&fi, GPS, GSM, Lora vb. haberleşme protokolleri ile haberleşen, veri alan veri gönderen tüm cihazlar bu kapsama girmektedir.

Internet of Things kavramıyla birlikte modern dünya’da hemen hemen akıllı cihaz olmayan ev kalmamıştır. Artık buzdolapları fırınlar kombiler gibi farklı ürünlerin tamamı internetten vereceğimiz komutlar ile aç kapa yapabilmekte, görüntü aktarabilmekte, hatta eksik ürün siparişi verebilmektedir.

Üreticilerimizin yanlış anladığı bir nokta da bu cihazlarda kullanılan modüllerin belgeli olması durumunda testlere gerek olmadığı ya da Bilgi teknolojisi cihazlarında kullanılan EN 55032/55035 testlerinin bu konuda yeterli olacağı düşüncesidir.

Kablosuz haberleşmeye sahip cihazların her ne kadar haberleşme modülleri belgeli de olsa üreticimiz kendi cihazında bu modülü kullandığı anda artık ürün + modül olarak EMC ve LVD testlerinden geçmesi gerekmektedir. Eldaş Test ve Kalibrasyon Merkezi, kablosuz haberleşmeye sahip tüm cihazların testleri ETSI 301489 serisi standartlara göre akredite olarak gerçekleştirilmektedir. Sürecin bir diğer ayağı olan LVD tarafı ise yine Türkak akreditasyonlu olarak EN 62368-1 standardına göre test edilip raporlanmaktadır.


Üstte ki süreçleri başarıyla tamamlayan üreticilerimizin CE belgelendirme süreçlerini de yine partner onay kurumlarımız üzerinden temin ederek, üreticimize sorunsuz bir belgelendirme süreci ilerletmesi konusunda yardımcı oluyoruz.


Kablosuz iletişim kullanan cihazlarınızın hem test hem Belgelendirme süreçlerinde sürpriz yaşamamak adına bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu Başlıklarıda İnceleyin